Autor: John Eldredge
Názov:DIVOKÝ V SRDCI - Objavovanie tajomstva duše muža
Vydavateľstvo:Redemptoristi - Slovo medzi nami, Puškinova 1, 811 04 Bratislava
Vydanie:Prvé
Počet strán:208
Vytlačil:LÚČ, vydavateľské družstvo Bratislava
Rok vydania:2005
Norma:ISBN 80-968638-3-5
Približná cena:okolo 120,- Sk
 

Každý muž bol raz chlapcom. A každý malý chlapec má sny, veľké sny: o tom, že bude hrdinom, premôže zločincov, vykoná odvážne skutky a zachráni ohrozenú krásku. Aj každé malé dievča má svoje sny: že ju zachráni jej princ a vtiahne ju do veľkého dobrodružstva, že bude kráskou.

Ale čo sa stane s týmito snami, keď vyrastieme? Vstúpte do väčšiny kostolov, rozhliadnite sa a opýtajte sa seba samých: Aký je kresťanský muž? Nepočúvajte, čo vám budú hovoriť, pozrite sa na to, čo tam uvidíte. Väčšina kresťanských mužov je ... znudených.

John Eldredge v tejto knihe vyzýva mužov k obnove ich mužského srdca, stvoreného na obraz vášnivého Boha. A pozýva ženy k tomu, aby objavili tajomstvo mužskej duše a tešili sa zo sily a divokosti, ktorú muži prinášajú tomuto svetu.


Úryvok 1 - str. 20

Keď zima neprinesie poriadnu nádielku snehu, moji synovia si zoberú sane a spúšťajú sa zo schodov v dome. Len nedávno ich manželka prichytila, ako vyhadzujú lano z okna druhého poschodia, z okna spálne. Už boli pripravení spustiť sa po ňom. Recept na zábavu pri výchove chlapcov je jednoduchý: ku každej činnosti pridáte prvok nebezpečenstva, prebudíte chuť objavovať, pridajte štipku ničenia a určite budete úspešný. Dokonalým príkladom je spôsob, ako chlapci lyžujú. Dostaneš sa na najvyšší bod, nasmeruješ svoje lyže dole svahom a ideš. Čím rýchlejšie, tým lepšie. A toto nekončí, keď zostarnú; iba je v stávke čosi viac.


Úryvok 2 - str. 37

Pri pokuse ochrániť Božiu zvrchovanosť teológovia prehnali svoje tvrdenia a my sme ostali s Bohom, ktorý je ako šachista hrajúci na oboch stranách šachovnice - ktorý robí všetky ťahy, svoje aj naše. Ale je jasné, že to tak nie je. Boh je osobou, ktorá podstupuje obrovské rizika. Najväčšie riziko zo všetkých podstúpil nepochybne vtedy, keď dal anjelom a ľuďom slobodnú vôľu vrátane slobody odmietnuť ho - nie iba raz, ale každý deň. Núti Boh človeka, aby hrešil? "Určite nie!" hovorí Pavol (Gal 2, 17). Tak potom nemôže pohybovať všetkými figúrkami na šachovnici, pretože ľudia hrešia stále. Padnutí anjeli a ľudia používajú svoju moc, aby každý deň páchali otrasné zlo. Či Boh zastavuje každú guľku, ktorú vystrelia na nevinnú obeť? Či zabráni puberťáčkam, aby náhodou neotehotneli? Tu sa odohráva čosi oveľa riskantnejšie, než sme ochotní priznať.

Väčšina z nás robí všetko, čo je v našich silách, aby sme zredukovali prvok rizika vo svojom živote. Pripútavame sa bezpečnostnými pásmi, dávame si pozor na cholesterol a praktizujeme plánované rodičovstvo. Viem o manželských pároch, ktoré sa rozhodli nemať žiadne deti. Jednoducho nie sú ochotní riskovať bolesť srdca, ktorú deti často spôsobujú. A čo keď sa narodia s nejakou ťažkou vadou? A čo keď nás zavrhnú a takisto zavrhnú Boha? Čo keď... ? Zdá sa, že Boh odmieta akúkoľvek opatrnosť. Aj keď vedel, čo sa stane, ako veľmi mu to zlomí srdce, akú bolesť a utrpenie mu prinesie naša neposlušnosť, rozhodol sa mať deti. Boh na rozdiel od niektorých rodičov, ktorí až príliš manipulujú a kontrolujú svoje deti, ktorí im berú akúkoľvek možnosť voľby, dal nám pozoruhodnú slobodu. Boh nestvoril Adama a Evu tak, aby ho určite poslúchali. Riskoval. Je to ohromujúce riziko s ohromujúcimi dôsledkami. Dovolil iným vstúpiť do svojho príbehu a necháva im slobodu voľby, ktorá ho veľmi hlboko ovplyvní.


Úryvok 3 - str. 38

Je tu príbeh o deťoch Izraela, ktoré zatlačili k Červenému moru, bez východiska, a faraón a jeho vojsko sa na ne rúti s vražednou zúrivosťou. A potom sa ukáže Boh. Je tu Sidrach, Misach a Abdenago, ktorých vyslobodí až po tom, čo ich hodia do ohnivej pece. Potom sa ukáže Boh. Dovolí, aby zberba zabila Ježiša, aby ho pochovali... potom sa ukáže Boh. Vieš, prečo Boh rád píše takéto neuveriteľné príbehy? Pretože rád ukazuje, že také situácie zvláda, že má všetko, čo je potrebné.

Úryvok 4 - str. 53

Craig a ja sme o tom žartovali, keď sme sa na Aljaške predierali lesom, kde žil medveď gnzly. Jediných chlapov, ktorých sme v ten deň stretli, bola skupina miestnych, ktorí boli na prechádzke. Vyzerali ako ľudia z časopisu Vojak, na ktorého sa usmialo šťastie - mali pušky so skrátenými hlavňami, pištole, pásy s nábojmi im viseli cez plecia, mali obrovské nože. Boli pripravení, mali to, čo treba. A my? Mali sme píšťalku. Myslím to vážne. To sme si priniesli na našu nebezpečnú púť cez divočinu: mali sme píšťalku. Craig sa mi vyznal: ,Ja - čo také naozaj dokážem robiť? Myslím, čo skutočne dokážem? Dokážem akurát ovládať fax."

Takto sa cíti väčšina mužov, pokiaľ ide o ich schopnosť bojovať, žiť s rizikom, uchvátiť krásku. Máme píšťalku. Vidíte, hoci máme v sebe túžby bojovať boj, prežívať dobrodružstvo a vyslobodiť krásku, hoci naše chlapčenské dni boli kedysi naplnené všetkými týmito vecami, nemyslíme si, že na to máme. Prečo muží nežijú mužskosť? Prečo neponúknu svoju silu svetu, ktorý ju zúfalo potrebuje? Z dvoch jednoduchých dôvodov: Máme pochybnosti, či vôbec máme nejakú skutočnú silu, ktorú môžeme ponúknuť. A sme si úplne istí, že keby sme aj tú svoju silu ponúkli, nestačilo by to. Niečo nevyšlo a my to vieme.


Úryvok 5 - str. 144

Svet pozérov je otrasený skutočným mužom. Urobili by čokoľvek, aby vás dostali naspäť do radu - budú sa vám vyhrážať, podplácať vás, skúsia vás obalamutiť alebo zničiť. Ukrižovali Ježiša. Ale to nezabralo, že? Musíte dovoliť svojej sile prejaviť sa. Spomínate si na Ježiša v záhrade, na číru silu jeho prítomnosti? V skutočnosti sa mnohí z nás boja ukázať svoju silu, pretože svet pre ňu nemá miesto. Dobre. Svet je pokrivený. Dajte ľuďom pocítiť váhu toho, kým ste, a nechajte ich vysporiadať sa s tým.