Archív rubriky
LITURGIA A ZAMYSLENIA

28. februára 2011
Pondelok 8. týždňa v Období "cez rok"

1. ČÍTANIE - Sir 17, 20-28
Kajúcnikom dal Boh cestu návratu, klesajúcich posilnil, aby vytrvali, a určil im spravodlivý údel.
Obráť sa k Pánovi a prestaň hrešiť; modli sa pred Pánom a menej ho urážaj. Vráť sa k Najvyššiemu, odvráť sa od svojej neprávosti a vo veľkej nenávisti maj ohavnosť. Poznávaj Božie spravodlivé ustanovenia, vytrvaj v určenej úlohe i v modlitbe k najvyššiemu Bohu. Veď kto bude chváliť Najvyššieho v podsvetí namiesto tých, čo žijú a zvelebujú Boha?
Nezostávaj v blude bezbožných; zvelebuj Boha pred smrťou: u mŕtveho zaniká chválospev, akoby ho nebolo. Kým žiješ, môžeš velebiť Boha; zvelebuj ho teda, kým si živý a zdravý; chváľ ho a budeš sa honosiť jeho milosrdenstvom.
Aké veľké je Pánovo milosrdenstvo a jeho zľutovanie nad tými, čo sa k nemu obrátia!


ŽALM - Ž 32, 1-2. 5. 6. 7
R.: Radujte sa, spravodliví, a plesajte v Pánovi.

Blažený, komu sa odpustila neprávosť *
a je oslobodený od hriechu.
Blažený človek, ktorému Pán vinu nepripočíta *
a v ktorého mysli niet podvodu.
R.

Vyznal som sa ti zo svojho hriechu *
a nezatajil som svoj priestupok.
Povedal som si: „Vyznám Pánovi svoju neprávosť.“ *
A ty si mi odpustil zlobu môjho hriechu.
R.

Preto každý nábožný bude sa modliť k tebe *
v čase tiesne.
A záplavy veľkých vôd *
sa k nemu nepriblížia.
R.

Ty si moje útočište, ochrániš ma pred súžením; *
zahrnieš ma radosťou zo spásy.
R.


ALELUJA - 2 Kor 8, 9
Ježiš Kristus, hoci bol bohatý, stal sa chudobným,
aby ste sa vy jeho chudobou obohatili.


EVANJELIUM - Mk 10, 17-27
Keď sa Ježiš vydával na cestu, ktosi k nemu pribehol, kľakol si pred ním a pýtal sa ho: „Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som obsiahol večný život?“
Ježiš mu povedal: „Prečo ma nazývaš dobrým? Nik nie je dobrý, jedine Boh. Poznáš prikázania: Nezabiješ! Nescudzoložíš! Nepokradneš! Nebudeš krivo svedčiť! Nebudeš podvádzať! Cti svojho otca i matku!“
Ale on mu povedal: „Učiteľ, toto všetko som zachovával od svojej mladosti.“
Ježiš naňho pozrel s láskou a povedal mu: „Jedno ti ešte chýba. Choď, predaj všetko, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!“
On pri tomto slove zosmutnel a odišiel zarmútený, lebo mal veľký majetok.
Ježiš sa rozhliadol a povedal svojim učeníkom: „Ako ťažko vojdú do Božieho kráľovstva tí, čo majú majetky!“ Učeníci sa nad jeho slovami zarazili. Ale Ježiš im ešte raz povedal: „Deti moje, ako ťažko sa vchádza do Božieho kráľovstva! Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva.“
Oni sa ešte viac čudovali a hovorili si: „Kto potom môže byť spasený?“
Ježiš sa na nich zahľadel a povedal: „Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné.“


ZAMYSLENIE
"...ako ťažko sa vchádza do Božieho kráľovstva!"

Milý brat, sestra!

Pri čítaní dnešného evanjelia by človek dospel k názoru, že je úplne zbytočné snažiť sa o spravodlivosť a vstup do kráľovstva Božieho, lebo je to nemožné. Každý človek má predsa majetok, dobré bývanie, dobrú prácu a kariéru, rodinu, priateľov... A vari chceme rozdávať to, čo sme si ťažkou prácou našetrili? Chceme sa vzdať niečoho, za čo sme sa tak obetovali?

Vnímame, že sme naviazaní na tieto hodnoty. A nejedná sa len o ne, ale často aj o určité kultúrne a spoločenské dedičstvo, o život v minulosti, ba často aj o tie naše slabosti, ktoré nám ale v niektorých situáciách dokonca vyhovujú. Vzdali by sme sa ich, ale - bojíme sa, hanbíme sa, často prežívame neistotu, či nám bude naozaj odpustené, a či sa toho hriechu nedopustím znovu a znovu. Považujeme za nezmyselné chodiť k spovedi, lebo na druhý deň padneme znovu do hriechu a mohli by sme ísť k spovedi znovu...

Prečo sa ťažko vchádza do Božieho kráľovstva?

Preto, lebo nemáme skutočný záujem o Božie kráľovstvo. Viac sú nám cennejšie naše vydobyté hodnoty a "česť" pred ľuďmi ako veľkosť pred Bohom. Viac sú nám bližšie hodnoty vášní a užívania si ako hodnoty sebazáporu a čistoty. Držíme sa často hesla: "Keď už žijem na tomto svete, treba si poriadne užiť!"

No potom príde obdobie, keď sa pozrieme retrospektívne na svoj život a budeme si klásť otázky: Čo tu za sebou zanechávam? Aké dobré hodnoty som vybudoval? Čo si nesiem so sebou? A ako sa cítim vo svojom vnútri? Som spokojný so svojím životom? Dosiahol som, čo som chcel? A napĺňa ma to? Alebo cítim, že síce mám všetko, no predsa nemám nič, lebo som kŕmil telo, no na dušu som zabudol?

Rozdávať to, čo sme si našetrili, vzdať sa svojich zlozvykov - to nie je o tom, že by sme museli ostať chudobní ako kostolné myši, alebo že by sme mali stopercentnú istotu, že odteraz už budeme žiť bez hriechu. Nie! Je to však o snahe človeka na prvé miesto v živote položiť Boha a všetko podriadiť Jemu. Boháč sa stáva boháčom skutočne až vtedy, keď začne z toho, čo má, podporovať takého, čo nemá. Čistým sa stane ten človek, ktorý zažil pocit špinavosti duše a rozhodol sa s tým skoncovať. Veľkým sa stáva človek až vtedy, keď sa postaví medzi maličkých a pozdvihuje ich.

Bohu nič nie je nemožné. A ani nám nebude nemožné nič, ak sa necháme Bohom dotknúť, posilniť, viesť. Počúvajme teda hlas svojho svedomia, neutlmujme ho, nebuďme smutní, že na niečo nemáme odvahu. Naopak - rozhodnime sa konať podľa svedomia, naberme odvahu na spoveď, ak cítime, že sme smutní preto, lebo nás Boh pozýva k vernosti a my sa hanbíme vyznať nevernosť...



MODLITBA
Ježišu, priateľ môjho srdca, prosím, očisti moje srdce od hriechov, špiny a zla, sebectva a závisti, aby som bol slobodný v zmýšľaní a rozhodnutý stále načúvať svojmu svedomiu, cez ktoré ma vedieš po ceste spásy. Amen.

Počet prístupov na stránky Liturgie a zamyslení:
(od 8. júla 2002)