9. apríla
SV. DEMETER
diakon
(3. stor.?)

Jeden z najuctievanejších svätcov vo východnej Cirkvi byzantského obradu je sv. Demeter (Demetrios, Dimitrij). V poradí najpopulárnejších svätých bol v minulosti hneď za sv. Mikulášom (sv. Nikolaj). Za byzantských čias mu bolo v Carihrade zasvätených deväť kostolov a jeden kláštor.
Východiskom a strediskom jeho úcty bolo mesto Solún v gréckom Macedónsku, kde dal údajne Demetra zabiť cisár Maximián v r. 304. O sto rokov neskôr sa vraj nad Demetrovým hrobom uzdravil z nevyliečiteľnej choroby vysoký štátny úradník Leontios, ktorý dal na tom mieste postaviť veľkolepú baziliku zasvätenému mučeníkovi. Keď sa potom Leontios stal prefektom západného Illyrika (západnej časti Balkánu), preniesol údajne dajakú mučeníkovu relikviu do hlavného mesta tejto provincie, ktoré sa nazývalo Sirmium, a tam dal postaviť na jeho počesť pekný kostol.
Takto hovoria zachované grécke životopisy z 9. storočia. Ale historici po preskúmaní zachovaných prameňov prišli k uzáveru, že história úcty sv. Demetra mala opačný priebeh.
Starokresťanské zoznamy svätých (sýrske martyrológium zo 4. stor. a tzv. Hieronymovo martyrológium z 5. stor.) uvádzajú na deň 9. apríla v Sirmiu sv. Demetra diakona. Najmä sýrske martyrológium bolo napísané zreteľne prv, ako vznikla slávna solúnska bazilika. Oproti tomu v starokresťanskej literatúre nie je nijaká zmienka o solúnskom mučeníkovi s menom Demeter.
Teda v Sirmiu je doložená úcta sv. Demetra už vo 4. stor., hoci okrem jeho diakonského titulu sa nevie o ňom nič bližšie. Leontios bol skutočne v Sirmiu ako prefekt Illyrika. Je pravdepodobné, že bol veľkým ctiteľom sv. Demetra, či už pre zázračné uzdravenie alebo pre iné dôvody. On mohol doniesť alebo poslať do Solúna dajaké svätcove relikvie, ktoré napokon uložili vo veľkolepej bazilike, postavenej (pravdepodobne až po Leontiovej smrti) na jeho počesť. Keď potom Hunovia pod vedením Atilu v r. 441 zničili Sirmium, Solún sa stal automaticky strediskom úcty sv. Demetra. Nehistorické legendy o solúnskom mučeníkovi tohto mena (niektoré z neho robili vojaka, iné štátneho úradníka) vznikli dodatočne na podporu solúnskeho prvenstva v úcte obľúbeného svätca.
Niektorí vidia aj v názve mesta, ktoré vzniklo na rumoch Sirmia svedectvo o svätcovej úcte. Nové mesto sa volá Sriemska Mitrovica, ale vraj plný názov má byť Sriemska "Dimitrovica" od mena Dimitrij-Demeter.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Počet prístupov na stránky Životopisov svätých: (od 8. júla 2002)