8. júna
SV. MEDARD
biskup
(6. stor.)

Sv. Medard pochádzal z galsko-šľachtického rodu. Narodil sa okolo r. 500 vo Vermandois pri St. Quentin. Niektorí pokladajú za miesto jeho narodenia Salency pri Valenciennes. Obidve miesta sú v terajšom severnom Francúzsku.
Jeho životopisci zdôrazňujú jeho veľkodušnú štedrosť, ktorou sa vyznačoval od detstva. Najprv, ako chlapec, dával bezstarostne z otcovho majetku, neskôr zo svojho. Dokonca keď sa zlodeji, ktorí mu kradli, dostali do nepríjemnej situácie, on sám im pomohol vyslobodiť sa a odísť aj s vecami, ktoré mu vzali.
V rnladosti študoval a priatelil sa s Eleuteriom, ktorý sa neskôr stal biskupom v meste Tournai. Medard bol za istý čas kňazom, až sa napokon stal biskupom v St. Quentin. Za biskupa ho vysvätil sv. Remígius z Remeša.
Ako biskup sa Medard usiloval odstrániť zvyšky pohanstva zo svojej diecézy. Naopak zase sa usiloval zaviesť zvyky, ktoré upevňovali kresťanský život. Tak zaviedol súťaž najčnostnejšieho dievčaťa roka spojenú s verejnou slávnosťou korunovania víťaznej devy.
Zvláštny prípad jeho episkopátu bolo posvätenie (?) kráľovnej Radegundy pre rehoľný život. Radegunda bola manželskou franského kráľa Chlotára. V detstve zažila tragické zavraždenie svojho otca v Durínsku a vzájomné vyvražďovanie medzi najbližšími príbuznými. To na nej nechalo črtu veľkej vážnosti, aj keď sa vydala. Kráľ o nej vyhlasoval, že je skôr mníška ako kráľovná. Keď Chlotár zabil svojho brata, Radegunda ho žiadala, aby jej dovolil odísť od neho a stať sa mníškou. Kráľ súhlasil.
Vtedy prišla Radegunda k biskupovi Medardovi so žiadosťou, aby ju zasvätil Bohu. Biskup stál pred ťažkým rozhodnutím. Odhliadnuc od možných politických dôsledkov ani po cirkevnej stránke nebolo také jednoduché prijať kráľovnin odchod od právoplatného manžela. Napokon splnil jej žiadosť. Životopisci hovoria o vkladaní rúk. Niektorí v tom vidia vysviacku Radegundy za diakonku. Akokoľvek už bolo, Radegunda sa utiahla do kláštora v Poitiers, v ktorom odmietla prijať akúkoľvek hodnosť.
Biskup Medard zomrel okolo r. 560. Krár Chlotár dal preniesť jeho telo do svojho hlavného mesta Soissons. Chlotárov nástupca Sigebert dal postaviť nad Medardovým hrobom slávnu baziliku s kláštorom.
Sviatok sv. Medarda je u viacerých národov spojený s ludovou predpoveďou počasia: "Medardova kvapka 40 dní kvapká".

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Počet prístupov na stránky Životopisov svätých: (od 8. júla 2002)