29. mája
SV. MAXIMÍN
biskup

V cirkevných kalendároch a zoznamoch svätých sa na tento deň uvádzajú dvaja svätí biskupi: sv. Maximín z Besançonu a sv. Maximín z Trevíru.
Kým trevírsky svätec má na svojej strane spoľahlivé historické dôkazy, o jestvovaní besançonského svätca sa viedli dlhé storočia spory. Okrem učených debát nechýbali ani energické zásahy zo strany cirkevných predstaviteľov, ako bolo zrúcanie starej kaplnky, ku ktorej ľudia putovali od nepamäti, aby si tam uctili svätcov hrob. Okrem toho bola v r. 1761-1864 vypustená z liturgických textov spomienka besançonského biskupa.
V r. 1864 po archeologickom preskúmaní zvyškov starého kostolíka a hrobov pod ním vtedajší besançonský arcibiskup César Mathieu usúdil, že miesto má vážne známky pôvodnosti. Preto dal postaviť na mieste starého zrúcaného kostolíka nový, do ktorého znovu putujú ľudia, aby si tam uctili sv. Maximína, ktorý mal byť besançonským biskupom okolo r. 300. Kaplnka, kde sa uctieva jeho hrob, je v lesoch asi 10 km vzdialená od mesta.

Sv. Maximin Trevírsky pochádzal pravdepodobne z kraja okolo mesta Poitiers v strednej Galii (ter. Francúzsko). Keďže mesto Trevír bolo jedno zo sídel rímskych cisárov, tamojší biskup hral neraz dôležitú úlohu pri riešení cirkevných problémov.
To možno povedať aj o sv. Maximínovi, ktorý patril medzi popredných obrancov pravovernosti proti arianizmu. Bol priateľom sv. Atanáza, ktorý ho v zozname pravoverných biskupov uvádza na druhom mieste po biskupovi Hosiovi z Cordoby. Sv. Hieronym spomína biskupa Maximína v spise "Chronicon" z r. 343.
Trevírsky biskup Maximín sa s úspechom prihovoril u cisára Konštantína II. za návrat sv. Atanáza z vyhnanstva do Alexandrie. Podobne intervenoval u cisára Konštansa za carihradského patriarchu Pavla I. Spolu s pápežom Júliom I. a biskupom Hosiom z Cordoby dosiahol cisárov súhlas so zvolaním dôležitej synody v Sardike (ter. Sofia v Bulharsku) v r. 342 alebo 343. Jeho podpis je na synodálnych dokumentoch.
Zomrel pravdepodobne r. 346 pri návšteve rodného kraja Poitiers. Jeho nástupca v Trevíre sv. Paulín dal preniesť jeho telesné pozostatky z Poitiers do baziliky sv. Jána v Trevíre. Neskôr bola táto bazilika zasvätená sv. Maximínovi.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Počet prístupov na stránky Životopisov svätých: (od 8. júla 2002)