Počnúc 5. storočím sa zachovalo o sv. Petronele (Petronilla) niekoľko životopisov, ktoré ju označujú za dcéru sv. Petra; tá údajne zomrela v Ríme za cisára Domiciána prirodzenou smrťou. Takto sa uctieva na mnohých miestach najmä vo Francúzsku. Životopisec sa v tomto prípade pravdepodobne opieral o starý apokryfný (podvrhnutý) spis z 2. stor., nazývaný "Petrove skutky". Pritom napísal o hrdinke svojho životopisu, že ju pochovali pri rímskej ceste Via Ardeatina.
Na Domitillinom cintoríne pri Via Ardeatina je v miestnosti za apsidou podzemnej baziliky stará freska z druhej polovice 4. storočia, na ktorej sa naozaj nachádza nápis, ktorý hovorí o sv. Petronele. Avšak nápis zreteľne hovorí "PETRONELLA MART". Slovo MART je skrátenina slova "martyr", čo znamená mučeník alebo mučeníčka. Historici to pokladajú za dostatočný dôvod, aby rímsku Petronelu pokladali za mučeníčku. Viac o nej nevedia povedať, lebo chýbajú spoľahlivé doklady.
Že bola pochovaná a uctievaná na Domitillinom cintoríne, o tom svedčia najstaršie záznamy o rímskych cintorínoch a "Itinerarii", čiže sprievodcovské príručky pre cestujúcich, predovšetkým pútnikov. Tieto Itinerarii počnúc. 6. stor. dokonca označujú podzemnú baziliku na Domitillinom cintoríne Petroneliným menom. Bazilika vznikla za pápeža Siricia v rokoch 390-395. Zrekonštruoval ju pápež Ján I. (523-526).