Sv. Silvester Gozzolini (čít. goccolini) pochádzal z východného Talianska, kde sa narodil okolo r. 1177 v meste Osimo pri Ancone. Jeho otec bol pomerne úspešný advokát, a preto bolo prirodzené, že aj svojho rozumovo bystrého syna poslal študovať právo na slávne vysoké školy do Padovy a Bologne.
Avšak Silvester netúžil po právnickej kariére, lež chcel byť kňazom. Preto prešiel na štúdium teológie. Otca to tak nahnevalo, že sa desať rokov nestýkal so synom.
Silvester vyštudoval teológiu a stal sa príkladným kňazom. Čoskoro ho zvolili za kanonika katedrály. To ešte viac podnietilo jeho apoštolskú horlivosť a dobročinnosť. Keď však raz videl v otvorenom hrobe polorozpadnutú mŕtvolu istého príbuzného, ktorý za živa vynikal krásou, rozhodol sa opustiť svet a žiť v modlitbe a pokání. Tak žil tri roky vo východotalianskych Apeninách v jaskyni, ktorá sa nazývala Grottafucile. V r, 1230 - údajne na základe zjavenia sv. Benedikta - požiadal o prijatie do benediktínskej rehole. Avšak aj po prijatí benediktínskeho rúcha pokračoval v pustovníckom živote.
Keď sa časom zvesť o ňom rozšírila a začalo za ním prichádzať veľa ľudí, odišiel do lokality Montefano neďaleko mesta Fabriano. Avšak keď ho aj tam vyhľadali spoločníci, ktorí ho chceli nasledovať v živote modlitby a pokánia, rozhodol sa v r. 1231 vybudovať kláštor, ktorým sa začala nová vetva benediktínskej rehole Montefanský rád sv. Benedikta (Ordine di S. Benedettc di Montefano). Novú rehoľu potvrdil pápež Inocent IV. v júni 1247. Medzitým niektorí neprajníci obžaloval jeho i jeho dielo v Ríme. Silvester sa v r. 1245 musel odobrať do Ríma, kde nielen obhájil svoje dielo, ale vzbudil všeobecný obdiv a úctu.
Silvester zomrel vo veku približne 90 rokov 26. nov. 1267 v malej cele mníšskeho strediska Montefano obklopený svojimi spoločníkmi. V tom čase rehoľa, ktorú podľa zakladateľa nazývali silvestríni, mala už dvanásť kláštorov a vyše 430 mníchov.
Pápež Klement VIII. (1592-1605) zaradil Silvestra z Montefana do zoznamu svätých a Lev XIII. v r. 1890 schválil jeho úctu pre celú Cirkev.