Úcta svätých Chryzanta a Dárie bola pomerne rozšírená v Carihrade i v západnej Cirkvi, pričom v rozličných oblastiach sa ich spomienka uvádzala v rozdielnych dňoch cirkevného kalendára. Avšak o ich živote nemáme historicky spoľahlivé správy.
Podľa životopisu, ktorý pochádza zo 6. stor., Chryzant pochádzal z egyptskej Alexandrie a za čias cisára Numeriana (283-284) prišiel do Ríma študovať filozofiu. V Ríme sa však zoznámil s kňazom Karpoforom, ktorý ho poučil o kresťanstve a pokrstil ho. Otec ho chcel priviesť naspäť k uctievaniu pohanských bohov. Na spoluprácu použil aj ženy, medzi nimi peknú a učenú vestálku Dáriu. Chryzant však získal Dáriu pre kresťanstvo. Odvtedy obidvaja vystupovali spolu. Predstierali, že sú manželia; tak sa mohli slobodnejšie pohybovať a získavať iných pre kresťanskú vieru.
Napokon ich predsa len uväznili. Horliví vyznavači však údajne obrátili aj prefekta, ktorý ich súdil a vojakov, ktorí ich strážili. Keď sa to dozvedel cisár, dal prefekta i vojakov popraviť, kým Chryzanta a Dáriu dal za živa pochovať pri rímskej ceste Via Salaria.
Úcta týchto mučeníkov sa okrem Talianska (Rím, Neapol, Reggio di Emilia, Oria...) rozšírila aj do Nemecka (Münstereiffel) a Rakúska (Salzburg, Viedeň).