21. októbra
SV. HILARION Z GAZY
mních
(zomr. r. 371)

Z dejín vieme, že po ukončení veľkých prenasledovaní kresťanov sa v Egypte rozšírilo pustovníctvo. Mnohí pustovníci časom utvorili mníšske spoločenstvá. Pomerne v krátkom čase sa takýto spôsob Bohu zasväteného života rozšíril aj na susedné oblasti, predovšetkým na Palestínu a Sýriu. Medzi popredných predstaviteľov palestínskeho mníšstva patril svätec, ktorého cirkevný kalendár pripomína 21. októbra - sv. Hilarion z Gazy.
Tento sv. Hilarion sa narodil okolo r. 291 v obci Thabata neďaleko palestínskeho mesta Gazy pri stredomorskom pobreží. Rodičia neboli kresťania. Aby synovi zaistili čo najlepšie vzdelanie, poslali ho do egyptskej Alexandrie, ktorá vtedy bola významným strediskom helénskej vzdelanosti. V Alexandrii Hilarion spoznal a prijal kresťanstvo. Tam sa dopočul aj o pustovníkoch a chcel ich zblízka spoznať. Vyhľadal známeho sv. Antona a dva mesiace prežil v jeho blízkosti. Mal vtedy približne 16 rokov.
Medzitým mu doma zomreli rodičia. Hilarion prišiel domov, majetok porozdával chudobným a odišiel do samoty. Tam sa venoval modlitbe a skutkom pokánia. Nimi krotil nezriadené telesné náklonnosti a silné pokušenia.
Okolo r. 329 sa začali okolo Hilariona zhromažďovať jeho nasledovníci, ktorí utvorili prvé palestínske mníšske spoločenstvo. Hilarionova povesť svätosti sprevádzaná mimoriadnymi úkazmi, ako bolo uzdravovanie chorých a oslobodzovanie od posadnutosti, privádzala k nemu stále viac ľudí. Po viacerých rokoch takého rušného života zatúžil po väčšom pokoji a samote. Najprv žil istý čas v Egypte, neskôr v Lýbii, odkiaľ prešiel na Sicíliu, odtiaľ do Dalinácie až napokon posledných päť rokov prežil na Cypre, kde ho navštevoval jeho verný učeník Hesychius.
Hilarion zomrel približne 80-ročny r. 371. Hesychius zorganizoval tajné prevezenie jeho telesných pozostatkov do Gazy. Tým vznikla akási rivalita medzi Cyperčanmi a obyvateľmi Gazy v uctievaní váženého pustovníka. Jeho úcta sa rýchlo rozšírila po celom kresťanskom Východe, najmä zásluhou životopisu, ktorý napísal asi 20 rokov po Hilarionovej smrti sv. Hieronym, ktorý vtedy žil v Palestíne. Na základe Hieronymovho životopisu vznikli životopisy v gréčtine, arménčine a v koptskom jazyku.
Na kresťanský Západ úcta sv. Hilariona Pustovníka prenikla v 8. stor., kedy ho sv. Beda zaradil do svojho martyrológia. Osobitne sa tento svätec uctieva vo francúzskom meste Duravel, kam údajne preniesli jeho relikvie za čias Karola Veľkého.


Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 5. Dobrá kniha Trnava 1995


Pripravil: Anton Balogh, 15.10.2005

Počet prístupov na stránky Životopisov svätých: (od 8. júla 2002)